November van és én ilyenkor, még ha manapság kint 10 ºC fölött is van a hőmérséklet, gombnyomásra fázni kezdek. Kint is, bent is, otthon is, munkahelyemen meg főleg. A napokban pedig azon kezdtem el gondolkodni, hogy mit is kéne csináljak, hogy munkába menet mondjuk ne fagyjak csonttá illetve fel ne fázzak?
Ha melegebb haramakit szeretnél, nézz körül webáruházunkban! Találsz itt, puha, gyapjúból készült derékmelegítőt, bőrbarát, pamutból készült haramakit. Mindegyik termékünk kézzel kötött, egyedi.
Majdnem. DIY pólófonal azoknak, akik szeretnek horgolni, vagy horgolt tároló azoknak, akik szeretik a szépet.
Ruhaválogatásnál elém vetődött egy régi piros póló – anno ebben tai-chi-ztam – és még mindig remek, bár kicsit fáradt, piros színe megmentésért kiáltott. Az oldalán nem volt varrás, tehát ideális pólófonal alapanyag volt. Ha kíváncsi vagy, hogyan készült a pólóból fonal, olvasd tovább a bejegyzést itt...
Ha már van fonalad, ezen a weboldalon megnézheted, hogyan tudsz csinos kis tároló kosarat horgolni belőle. Kattints ide...
A zászlófüzérrel egyszerűen, ízlésesen, kreatívan és nem mellékesen olcsón tudod dekorálni a gyerekszobát - vagy épp otthonod más részeit. Remek szülinapi party, vagy épp kerti buli kiegészítője lehet, amellett, hogy szinte bármelyik ünnep esetén bedobható "last minute" dekorációnak. Elkészítése valóban egyszerű és gyors, könnyen variálható és személyre szabható.
Amire szükséged lesz:
Papír - dekorációs, papír írószer és hobby boltokban lehet kapni keményebb és szép színes/ mintás lapokat, de a gyerekek is kiszínezhetik, vagy épp rajzolhatnak a sima fehér papírra
Olló
Lyukasztó
Ragasztó, vagy tűzőgép
Sablon - elhagyható, ha megy szemmértékre is
Valami, amire felfűzöd - damil, zsinór, szalag, spárga, vastagabb fonal...
Karácsony, születésnap,névnap... Ajándékozni öröm, szól a mondás.
Na de mi van akkor, ha az embernél az is szempont, hogy minél kevesebb hulladékkal terhelje a Földet?
Az alábbiakban bemutatunk egy olyan falra akasztható készségfejlesztő játékot, melyet otthon is könnyen el lehet készíteni maradék fa anyagból.
Persze lehet játékboltokban vásárolni is ilyen készleteket, de van 3+1 nyomós érv, ami miatt ne tegyük:
Jó eséllyel az is Kínában készült (vagy más országban), aminek behozatala nem kis ökológiai "lábnyommal" jár.
Csomagolva van. (Sőt, valószínűleg még több csomagolásba érkezett, csak azoktól a bolt már megszabadította). Műanyag? Le vele.
Harmadrészt ahogy Apukám fogalmazott: " Nem adok ki 5000 ft-ot néhány darab fáért". Milyen igaz. A legtöbb háznál van elfekvőben maradék deszkadarab, de ha körbekérdezünk a faluban, biztos van valakinek, ahol építkezésből megmaradtak. Tehát a költsége valójában minimális.És plusz fát sem kell kivágni miatta.
+1. A kézzel készített ajándéknál értékesebb nincs is :)
A környezettudatos életforma egyik fő mottója: "Use what you have", azaz "Használd amid van".
Ahogy az ember életébe begyűrűzik ez a gondolat, egyre kreatívabb formában kezd gondolkodni a környezetéről. :)
A metszéskor fenn maradó ágak jó esetben komposztban végzik, rosszabb esetben ősszel eltüzelik (ami egyrészt a télire elvackoló sünök pusztulásával járhat, másrészt teljesen értelmetlen szén-dioxid meg miegymás kibocsátását jelenti).
Az elkövetkező cikksorozatban bemutatunk néhány ötletet, hogyan tudunk ágakból praktikus bútorokat készíteni. Most például ágakból készítettünk könyvespolcot (több kép a bejegyzés végén):
Ökopolc
Miért jó és mitől környezettudatos egy "ágbútor"?
Szinte INGYEN van. Nyomós érv :)
Az áruházakban vásárolt polc ökológiai lábnyoma igen nagy.
Gondoljuk csak át a folyamatot a kezdetektől: valahol történik a fakitermelés (az erdőpusztítás önmagában is jelentős probléma, ráadásul a gépek, teherautók mind üzemanyaggal működnek, stb.)
A kitermelés helyszínétől sok száz kilométerre is lehet a feldolgozás helye. Megint rengeteg üzemanyag, egyebek...
A feldolgozás után még be is kell csomagolni, plusz el kell szállítani a boltba... Megint rengeteg üzemanyag, műanyag, miegymás.
Ha végiggondoljuk csak ezeket, egy bútordarab ökológiai lábnyoma hatalmas lehet. Még egy picike polcocskáé is! A mi polcocskánk lábnyoma viszont szinte 0 :) Vagy legalábbis nagyon pici a fentiekhez képest. Semmi üzemanyag, szállítás vagy csomagolás, egyebek.
Időtakarékos: a polc elkészítése határozottan sokkal rövidebb ideig tart (max. egy óra), mint elmenni egy áruházba, keresgélni, sorba állni. Vagy akár a netet bújni használt polc után kutatva.
Nem kell hozzá fát kivágni. Az ágak a metszés során keletkeznek.
Nem utolsósorban jól néz ki, egy kis rusztikushangulatot ad otthonunknak :)
Hozzávalók:
ág
néhány darab csavar (esetemben 10 db)
fűrész
csavarhúzó
bicska, ha a kérget el szeretnénk távolítani a fáról.
Igazából nincs más dolgunk, mint méretre vágni az ágat, lehántani a kérgét ha szeretnénk és összecsavarozni... (Megj.: ha nagyon száraz a fa, akkor érdemes a csavarnak megfelelő méretű fúróval előfúrni a lyukat, hogy elkerüljük a repedést)
Karácsony, születésnap,névnap... Ajándékozni öröm, szól a mondás.
Na de mi van akkor, ha az embernél az is szempont, hogy minél kevesebb hulladékkal terhelje a Földet?
Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan készíts el egy olyan barkácskészletet, amiből a gyerkőc egy robotot tud saját kezűleg építeni. A végén pedig olyanra festheti, amilyenre szeretné! Amelyik gyerek pedig nem szeret barkácsolni, annak a kész robotot is elkészíthetjük a leírás alapján, így is nagy lesz az öröm! :)
Persze lehet játékboltokban vásárolni is ilyen készleteket, de van 3 nyomós érv, ami miatt ne tegyük:
Jó eséllyel az is kínában készült (vagy más országban), aminek behozatala nem kis "lábnyommal" jár.
Csomagolva van. (Sőt, valószínűleg még több csomagolásba érkezett, csak azoktól a bolt már megszabadította). Műanyag? Le vele.
Harmadrészt ahogy Apukám fogalmazott: " Nem adok ki 5000 ft-ot néhány darab fáért". Milyen igaz. Mert miből áll egy ilyen barkácskészlet? Néhány darab fa meg szög. Na bumm, a legtöbb háznál van elfekvőben, de ha körbekérdezünk a faluban, biztos van valakinek, ahol építkezésből megmaradtak. Tehát a költsége valójában minimális.És plusz fát sem kell kivágni miatta.
Tehát kinek ajánlott ilyet készíteni? Annak, aki
nem szeretne szeméttel terhelni a Földet és/vagy
anyagi okok miatt nem engedheti meg a drága ajándékokat
Mire lesz szükséged?
fűrész (legjobb ha dekopírfűrész, mert az gyors)
csiszolópapír - az elemek lecsiszolásához, hogy ne menjen szálka a gyerkőc kezébe
fúró
fadarabok
szögek (40-es és 100-as), csavarok (5-ös), szárnyas anyák, fa stiftek egyéni ízlés szerint - ki mivel szeretné díszítgetni a robotját. A mienk nyaka forgatható, ezt egy sima csavarmenettel is meg lehet oldani, de mi beütős anyát használtunk, mert volt itthon.
körülbelül 1 órára, míg elkészíted :)
És íme a végeredmény, a mi kis robotunk, ami óriási sikert aratott a családban (ennek leírását láthatod alább):
Maga a barkácskészlet, amit a gyerkőcnek ajándékoztunk, pedig így nézett ki:
A doboz kívülről:
A doboz tartalma:
Robotalkatrészek. A szereléshez szükséges alkatrészek az egyik befőttes üvegben, a másikban pedig plusz díszítőelemek.
Az elkészítési útmutató pedig:
Szükséged lesz méretre vágott fadarabokra:
1 db fej 1 db test 2 db kar 2 db láb
(díszítő elemek: szivecske, hátsó bordázat)
Az, hogy mekkora fadarabokat vágunk le, ízléstől függ. A mi esetünkben a test egy jó vastag fakorlátdarabból készült, a fej pedig 5x5 cm-es fenyő stafniból. A karok-talpak pedig valami maradék tetőlécből készültek.
Az előre fúrt lyukakat (hogy a gyerkőcnek a szöget egyszerűbb legyen beütni) 2-es fúróheggyel előfúrjuk. A fejen kell a 2 antennának lyuk és a két szemnek (esetünkben ezek rajzszögek voltak, így óvatosan a lyukmélységgel, csak egy kicsit fúrjuk meg!):
A fejen lévő előre fúrt lyukak: a szemnek 2 db és az antennának 2 db
A két fül 5-ös csavarból áll, ehhez 5-ös fúrófejjel fúrjunk egy-egy lyukat a fej két oldalára.
A robot nyaka beütős anyával van megoldva, hogy könnyen forogjon (10-es méret). Ehhez a fej és a test nyak felőli oldalára 10-es fúróval fúrjunk egy mély lyukat. Minél mélyebb, annál jobban "be tudja húzni a nyakát" a robotunk.
A fejen lévő lyuk - a beütős anya helye
A lábak stifttel vannak megoldva (8-as méret), de ezt is lehet beütős anyával is, ahogy a nyakat. A stifthez is elő kell fúrni a lyukakat: itt arra kell figyelni, hogy először egy mélyebb lyukat fúrjunk egy kisebb fúrófejjel (7-es), majd az elejét tágítsuk ki nagyobb fúrófejjel (esetünkben 8-as). Így a gyerkőc behelyezi a stiftet a lyuk elejébe, majd kalapáccsal jól beüti, beleszorítva ezzel a kisebb méretű előfúrt lyukba.
A stifteknek előfúrt lyukak a testbe és a talpba
A díszítő elemeknek szintén előfúrjuk 2-es fúróval a lyukakat és kész is vagyunk :)
A robotunk nagyon menő, forgatható a nyaka, a karjai is mozgathatók, a fülén a szárnyas anyák ide-oda csavarhatók :) Mi kell még egy robotnak? :)
S még ha vagyunk is olyan szerencsések, hogy ismerünk egyet, gyakran sokat kell várni rendelésünkre és az ár is elég borsos.
Az alábbi végtelenül egyszerű, gyors és olcsó módszerrel sokféle tárgyat készíthetünk fenyő deszkából: szekrényajtót, asztallapot, előszobai fogast... A fantáziánkra van bízva :)
Nem kell más hozzá mint fenyődeszka (amit fűrésszel a megfelelő méretre vágunk), vaslap (vasfűrésszel méretre vágva), csavarok és csiszoló.
A lecsiszolt deszkákat egyszerűen egymás mellé tesszük, a vaslapon bejelöljük a lyukakat a csavaroknak, kifúrjuk őket vas fúrószárral majd összecsavarozzuk őket. A deszkákat tehetjük egy vonalban (szekrény ajtók), de akár össze-vissza is (utolsó kép, előszobai fogas).
És kész is az alap, amire ha zsanért teszünk akkor lehet belőle ajtó, ha kampókat, akkor lehet belőle fogas :)
Sajnos még tart a tél, a tavasznak a jelei sem nagyon látszanak. De otthonodba varázsolhatsz egy kis tavaszi hangulatot! Ehhez mutatunk néhány ötletet.
Szükséged lesz
valamilyen üvegből készült edényfélére, vázára, pohárra, tálra,
Szia! Tájékoztatlak, hogy a honlap sütiket használ. Az oldal további használatával tudomásul veszed ezt.Görgesd le az oldalt és eltűnök innen a lap aljáról :)ElfogadomBővebben...